Silan Maria Budak Rasch

Språk: Danska (modersmål), svenska (flytande), engelska (flytande), turkiska (bekant), kurdiska (bekant), tyska (bekant)

kontakt: +46 722 33 36 25

Sang: Mezzosopran

 

Utbildning:

2017-2020: Högskolan för Scen och Musik (BA) Konstnärligt kandidatprogram i teater, inriktning skådespeleri

2015-2016: Skuespiller akademiet i Köpenhamn. Skådespelare träning samt träning i bl.a. Stagefight, dans, retorik och sång.

2014-2015: Det danske filmskuespillerakademi vid Kenneth Carmohn (Basic 1 och 2)

År

Produktionstitel

Roll

Instruktør

Spillested

2021

Den Stora Sprickan

Lova

Rebecca Örtman

Malmö Stadstearer

2021

En Familj

Johnna Monevata

Maria Åberg

Malmö Stadsteater

2020

Alla har klockor ingen har tid

Skynda på

Karim Rasheed

Malmö Stadsteater

2020

Mamma pappa barn – det familjäre våldets historia

Ifigenia, Medea, Matrona, Sønnen, stedmoderen m.fl.

Malin Stenberg

Afgangsforestilling på Skuespillerskolen i Göteborg

2019

Hans och Greta

Greta

Moqi Simon Trolin

Malmö Stadsteater

2019

Tre søstre (bearbejdet)

Masja

Johan Gry

Högskolan för scen och musik

2019

Dina händer i mina linjer

Silan

Egen produktion

Högskolan för scen och musik

2019

Antigone (uddrag)

Antigone

Mia Höglund-Melin

Högskolan för scen och musik

2018

King Lear

Goneril

Petra Fransson

Högskolan för scen och musik

2018

Twelth night (uddrag)

Viola

Tom Gorman

Theatre Academy of Helsinki & Coventry University, London.

2018

Spår av Antigone

Mia Höglund-Melin

Högskolan för scen och musik

2018

Igenom rum

A

Ylva Frick

Konstepidemin, 13FESTIVALEN

2018

fiveboys.com(bearbejdet)

Dennis

Mia Höglund-Melin

Högskolan för scen och musik

2018

Jag är inte rädd för nånting

Johanna Larsson (devising projekt)

Högskolan för scen och musik

2016

Den er stor

Jonas Gudmand

Kongelige Mayestaits Acteurs

2015

På vej

Menneske i mørket

Petra Berg Holbek

ABERDABEI og Teatergrad

2013

Julen I Hulen

Pippi-pernille

Niels Vandrefalk

Holbergteatret

2013

Hvem vil leve for evigt

Anne

regi: Christina Mille Sørensen

PlayCPH

2013

SMÆK

B

Egen produktion

Greve Teater- og Musikhus Portaken

 

År

Produktionstitel

Roll

Instruktør

Producent/Medie

2021

TBA

TBA

TBA

TBA

2021

TBA

TBA

TBA

TBA

2021

TBA

TBA

TBA

TBA

2020

Pappas Pojkar

Jenny

Jonna Nordenskiöld / John Lundberg

Nexiko

2020

Isolering (kortfilm)

Lead

Matilda Wikingsson

Film akademin Valand

2018

Vännerna som försvann (kortfilm)

Supporting

Cecilia Torquato

Film akademin Valand

2018

Ljuva morgon (kortfilm)

Supporting

Natalie Minnevik

Högskolan för scen och musik

2015

Every man is guilty

Lead

Morten Højgaard

Film- og fotoskolen KBH

2013

Valg i kommunen

Ung kvinde på restaurant (afsnit 1& 4)

Kalle Bjerkø

Made in Valby /DR2

2013

Gerningsstedet – Amagermangen

Gitte

Jesper Mauritzen

TV2

2013

TAROK

Ung sekretær

Anne Grethe Bjarup Riis

Regner Grasten

År

Produktionstitel

Roll

Instruktør

Producent/Medie

2021

TBA

TBA

TBA

TBA

2021

TBA

TBA

TBA

TBA

2021

Pokémon (sæson 23)

Sonia

Claus Rydskov

SDI MEDIA

2020

Pokémon (sæson 23)

Sonia

Claus Rydskov

SDI MEDIA

2020

Go Karts!

Mandy Zeta

Oliver Berg

Audio Resort /NETFLIX

2020

Rileys verden

TBA

m.fl.

BTI STUDIOS / Disney

2019

Star vs. Mørkets kræfter sæson 4

Star Butterfly

Flemming Holm m.fl.

BTI STUDIOS / Disney

2019

Sydney to the Max

Gretchen

Henning Peer Hansen

BTI STUDIOS / Disney

2018

WolfBlood sæson 5

Jana

Oliver Berg

Audio Resort / BBC / DRUltra

2018

Star vs. Mørkets kræfter sæson 3

Star Butterfly

Flemming Holm, Henning Peer Hansen m.fl.

BTI STUDIOS / Disney

2018

Star vs. Mørkets kræfter – The Movie

Star Butterfly

Flemming Holm, Henning Peer Hansen m.fl.

BTI STUDIOS / Disney

2017

Star vs. Mørkets kræfter sæson 2

Star Butterfly

Flemming Holm, Henning Peer Hansen m.fl.

BTI STUDIOS / Disney

2017

My Little Pony Movie Commercial

Twillight Sparkle

Flemming Holm

BTI STUDIOS

2016

WolfBlood sæson 4

Jana

Oliver Berg

Audio Resort / BBC / DRUltra

2015

WolfBlood sæson 3

Jana

Oliver Berg

Audio Resort / BBC / DRUltra

2015

Total Drama: Det dondristige kapløb

Stephanie og Laurie

Claus Rydskov

SDI MEDIA

2015

Star vs. Mørkets kræfter sæson 1

Star Butterfly

Flemming Holm

Dubberman / Disney

2015

Monster High

Isi Dawndancer

m.fl.

SDI MEDIA

2015

LEGO FRIENDS

Tanya og Kate

Anders Holm Mortensen

Dubberman

2014

WolfBlood sæson 2

Jana

Oliver Berg

Audio Resort / BBC / DRUltra

2014

Stormy – sammen er vi fri

Michelle

Laurits Laursen

Audio Resort

2014

Stan Lees Mighty 7

Lady lightning (som teenager) og Betty

m.fl.

Audio Resort

2014

Space Dogs

Fifi

Daniel Vognstrup

Audio Resort

2014

Hello Kitty æbleskoven og parallelzonen

Montine og Helena

Henning Peer Hansen

Mole-Medie

2014

Sam and Cat

Nora Dershlit

Daniel Vognstrup

Audio Resort

2014

Lalaloopsy sæson 1+2

Crumbs sugar cookie, Suzette La Sweet,

Speca reads a-lot, Winter Snowflake og Candle Slice O’Cake

m.fl.

Audio Resort

2014

Hr. Hørmer

Rosamunde

m.fl.

Audio Resort

2014

How to rock

Grace King, Dana Blair og Sara

Laurits Laursen

Audio Resort

2013

Total Drama All-Star and Pahkitew Island

Amy

m.fl.

Dubberman

2013

Turbo FAST

Store jordnød m.fl.

m.fl.

Audio Resort

2012

Ben 10 – Omniverse

Julie Yamamoto og Nancy Chan

m.fl.

SDI MEDIA

2011

Lemonade Mouth – the movie commercial

Stella

m.fl.

SDI MEDIA

2011

Anne elsker Jørgen

Stine-Maria og Au-Pair

Anders Holm Mortensen

Dubberman

2010

My Little Pony ep. 1

Twillight Sparkle

m.fl.

SDI MEDIA

2010

Ben 10 – Ultimate Alien

Julie Yamamoto, Eunice, Elena Validus og Erin

m.fl.

SDI MEDIA

2010

Transformers Prime

Sierra

m.fl.

SDI MEDIA

 

År

Titel

Forfatter

Forlag

2021

TBA

TBA

TBA

År

Produktionstitel

Kunde

Producer

2021

TBA

TBA

TBA

2021

TBA

TBA

TBA

År

Produktionstitel

Rolle/opgave

Spillested/Kunde

2018

Digtaften m. Henric Holmerg

Skuespiller / oplæser

Litteraturens hus i Göteborg

2018

Hållbar konsumtion

Skuespiller

Statens museer för världskultur (Göteborg & Stockholm)

2015

En såkaldt klæbeånd

Anja / Radioteater

Brdr. Jarlskov / DR

2015

Dystopia

Gabriella / Radioteater

Brdr. jarlskov / DR

2013

Valby kunst år

Kulturambassadør

Forskellige steder i Valby

2010

Alt det, du ikke ser

Skuespiller

Undervisningsfilm for socialstyrelsen

2008

Usynlige piger

Silan

Undervisningsfilm

År

Titel

Roll

Regissör

Scen/Tv-station

2021

TBA tv-serie

TBA

TBA

TBA

2021

Den stora sprickan

Lova

Rebecca Örtman

Malmö Stadsteater

2021

En Familj

Johnna Monevata

Maria Åberg

Malmö Stadsteater

2020/2021

TBA spillefilm

TBA

TBA

TBA

2020

Pappas Pojkar

Jenny (Supporting)

Jonna Nordenskiöld

D-Play

2020

Alla har klockor ingen har tid

Skynda på

Karim Rasheed

Malmö Stadsteater

2020

TBA kortfilm

Lead

Eli-sophie Andreé

StDh

2020

Blow of Mercy (kortfilm)

Lead

Javid Sina

Filmakademin Valand

2020

Isolering (kortfilm)

Lead

Matilda Wikingsson

Filmakademin Valand

2020

Mamma, pappa, barn

Medea, Ifigenia m.fl.

Malin Stenberg

Högskolan för Scen och Musik

2019

Hans och Greta

Greta

Moqi Simon Trolin

Malmö Stadsteater

2019

Halo Rubber (kortfilm)

Voiceover (Lead)

Jen Tamayo Jörfjord

Akademin Valand

2019

Antigone (uddrag)

Antigone

Mia Höglund-Melin

Högskolan för Scen och Musik

2019

Tre systrar (bearbejdet version)

Masja

Johan Gry

Högskolan för Scen och Musik

2019

Dina Linjer i Mina Händer

Silan

Devising projekt

Högskolan för Scen och Musik

2018

Kung Lear

Goneril

Petra Fransson

Högskolan för Scen och Musik

2018

Spår (Av Antigone)

Mia Höglund-Melin

Högskolan för Scen och Musik

2018

fiveboys.com

Dennis

Mia Höglund-Melin

Högskolan för Scen och Musik

2018

Hållbar Konsumtion, Världskulturmuseerna

Storstads bo (lead)

Lena Stammernäs

Världskulturmuseerna

2018

Igenom Rum

Kvinna

Ylva Frick

Konstepidemin, 13FESTIVALEN

2018

Jag är inte rädd för nånting” (Devising projekt)

Silan

Johanna Larsson

Högskolan för Scen och Musik

2018

“Twelfth Night” (utdrag)

Viola

Tom Gorman

UNIARTS, Finland. (Theatre Academy of Helsinki). // Coventry University, London.

2018

Vännerna som försvann (kortfilm)

Birolle

Cecilia Torquato

Göteborg Filmfestival, Valand Akademin.

2014 -2016

Rasmus Klump forestillinger

Flora

Susanne Breuning & Henrik Lyding

Tivolis scener: Pantomimeteatret, Rasmus Klumps Hus og Plænen.

2015

På Vej

Människa i mörkret

Petra Berg Holbek

Teatergrad

2013

Julen i Hulen

Pippi-Pernille

Niels Vandrefalk

Turneteater rundt i Danmark m. HolbergTeatret.

2013

Hvem vil leve for evigt

Anne

regi: Christina Mille Sørensen

PlayCPH

2015

Smoothies og frappés (Reklame)

Smoothie tjej

Diegos production

TV2, TV3, DR1 og DR2 samt biograf

2015

SMÆK

Skuepiller

Frigrupp

TeaterBattle. Nomineret for bedste æstetik.

2013

Valg i Kommunen

Birolle (episode 1og 4)

Made in Valby production

DR2

2013

Gerningsstedet, Amagermanden

Gitte

Jesper Mauritzen

TV2

2010-nu

Olika tackade filmer och tv-serier. Bl.a. Disney och Netflix.

Voice-over

Olika

SDI Studios Denmark. BTI Studios Denmark + Sweden, Audio-Resort og Mole Medie.

Stäng meny